Rozdělení rychlosti internetu na počítače přes switch

Prosím o radu. Mám připojené 4 počítače přes switch a potřeboval bych konstantně rozdělit rychlost internetu. 2 na 80% a 2 na 20%. Jestli mi někdo může poradit jak to udělat nebo jaké potřebuju zařízení tak budu rád :)) . Předem Díky. Když tak email: richard.bolek@seznam.cz

Prosím Vás nepište nám zbytečně do dalších sekcí o problému, který se už řeší tady. Je to zbytečné a akorát nám přiděláváte práci.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Jestliže máte počítače připojené přes switch, tak internet funguje nezávisle na počtu připojených počítačích, tím myslím, že není v síti počítač hlavní, který poskytuje internet ostatním. Všechno rozděluje samotný switch. V tomto případě myslím takovéto dělení rychlosti nelze ...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[11466] doplnění

Internet mi jde z modemu (air live WLA-5000 AP) do switche a ze switche sosaji počítače. Slyšel jsem že je v něm router a lze to nějak nastavit v tom zařízení, ale vůbec nevím jak 8-)

Obrázek uživatele Honza

Ja také žiji v domnění, že router dělí sám rychlost připojení podle toho, jak je potřeba a jak, který počítač vytěžuje linku, ale zase když se zamyslím máte pravdu, že by nebylo špatné si to nejak nastavit, kouknu se po nějakém vhodném řešení.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[11468] doplnění

Mám rychlost netu 1,5 mbit/s ale jak nekdo začne stahovat tak maji všichni rychlost tak 10-100 kbit/s :-(. Tak kdyby aspon na jednom kompu byla rychlost konstantně třeba 800kbit/s tak by to bylo super, na ostatních to je už jedno, třeba at se deli o zbytek. Tak prosim jestli vite nekdo jak to udělat napište diiky.

Obrázek uživatele Honza

Tak ale pokud máte více počítaču a všechny najednou využíváte tak to router dělí dle svého uvážení a priorit nikdy neuděla to, že by měl jeden počítač 800 a druhy 200 pokud oba dva dělají práve v tu dobu stejnou činnost např download dat.

Obrázek uživatele Richmond

Tak sem na něco přišel. Kdybych nechal muj modem zapojeny do switche kde mam 2 pc a zapojil bych na mustek mezi switch a dalšími 2 pc (u kterych potřebuju aby tam šla rychlost max 30% konstantně) tento router: (Linksys SpeedBooster) http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4378&It...
a omezil tam tu rychlost, tak by to myslím mnělo jít. Co myslíte? :cool:

Obrázek uživatele Honza

Pomocí HTB by to mohlo jít viz http://www.root.cz/clanky/htb-jemny-uvod/
http://www.root.cz/clanky/htb-faq/
http://www.root.cz/clanky/htb-dalsi-krucky/

proctete si to mě se to zda dostačující.

Obrázek uživatele Jones
[11472] RE:

Takze:

A) Router = zarizeni, ktere routuje = tedy ma routovaci tabulku a smeruje pakety do ruznych siti. Dnes se toto oznaceni preneslo a vetsina lidi ho pouziva jako oznaceni pro vsechno do ceho jde vrazit alespon jeden sitovy kabel. :)

B) Router bez nastaveni zadnou rychlost nenastavuje, ani ji neovlivnuje at uz je pripojeno PC kolik chce. Tuto cinost bez dalsich nastaveni obsluhuje na bezne siti vyhradne protokol IP.

C) Ve vasem pripade pokud jeden PC stahuje, protokol IP "rika" serveru jak rychle muze posilat pakety a dalsi veci napr. tenhle paket neprisel posli ho znovu atd. Pokud to jde stahuje se tedy plnou sirkou pasma neboli 1,5Mbit. Pokud se do toho vlozi dalsi PC a chce treba mrknout na nejake stranky tak k serveru dorazi jen nektere pakety a tim se pozadovany HTTP server se strankou dozvi ze posila pakety zbytecne rychle, protoze se z prvniho PC stahuje a tim padem zpomali. (doufam ze z toho bude aspon trochu jasne jak to funguje, no dost sem to zjednodusil... HM)

D) To co hledate se jmenuje QoS neboli Quality of Services. Je to mechanismus, ktery dovoluje nejen nastavit ruzne rychlosti pro jednotliva PC, ale lze pomoci nej nastavit napr. rychlosti pro jednotlive sluzby. Napr.: HTTP (www stranky) budou mit nastavenu min. rychlost 512Kbit, FTP (stahovani z FTP serveru) min. 512Kbit max. 1024Kbit, VoIP (telefonovani) 512Kbit atd. a dal PC 1 bude mit minimalne 1Mbit, PC 2 max. 256Kbit, PC 3 max. 256Kbit.
Co to ale znamena. Napr. to ze kdyz se bude z PC 1 stahovat z FTP serveru zbyde jeste 512Kbit z celkove sirky pasma.
Pokud se z PC 2 zacne stahovat pres HTTP, tak to pojede 256Kbit protoze to je maximalni rychlost pro PC2. Atd.

E) Jak spravne napsal Honza lze to vyresit pomoci HTB. Uvedl i odkazy na root kde je to popsano. Pokud si ale vzpominam nejsou zrovna nejnovejsi nicmene nic podstatneho se nezmenilo.

F) Pokud chces ale pouzit HTB tak budes potrebovat PC kde pobezi Linux a pro zacatecnika bych silne doporucil i dve sitove karty. Jde to i s jednou ale to uz chce zkusenosti aby se v tom jeden nezamotal. Jinak to PC muze byt jakakoli sunka.

E) Do Ovisu bude s nejvetsi pravdepodobnosti existovat neoficialni (alternativni) firmware ktery tohle dovoluje nastavit. Bohuzel nemam primo tento Ovislink k dispozici takze neni zkouset.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.