Ako na wifi z USB 3G modemu

Zdravím, dostal som USB 3G modem a používam ho v PC. Všetko je OK. Ale chcel by som "brouzdat internetom" poležiačky s tabletom ( mám problém s chrbticou). Zostal mi nevyužitý wifi router TP-LINK TL-WR741ND . Môžem ho pripojiť k PC a vysielať si cez jeho antenku signal wifi, aby som ho mohol prijímať v tablete? Ak by to išlo, prosim Vás ako na to.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Ahoj,

Zkus jestli ti toto pomůže - přiznám se, že toto jsem sám ještě nezkoušel. Pouze naopak - přes WiFi dongle jsem sdílel kabelový internet.
http://superuser.com/questions/702027/how-to-share-single-3g-dongle-netw...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

ahoj, diky za pomoc, ale na tom linku ma to vždy nuti stiahnuť niečo na pdf upravu.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Ten Connectify nech být a věnuj se příspěvku číslo jedna:

0
down vote
accepted
If the other computers are Windows machines they can use your internet connection through a feature called Internet Connection Sharing.
Open Network Connections by clicking the Start button Picture of the Start button, and then clicking Control Panel. In the search box, type 'adapter', and then, under Network and Sharing Center, click View network connections.
Right-click the connection that you want to share, and then click Properties. If you're prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.
Click the Sharing tab, and then select the Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection check box.
Full article here.

For a small LAN an alternative solution is to replace your router with one that has a USB port and 3G modem support - this way all connected machines will then be able to share the internet connection transparently.

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Connection_Sharing
https://support.microsoft.com/en-us/products/windows?os=windows-10


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.