Dokáží roboti složit přijímačky na univerzitu?

Přesýpací hodinyNa tuto otázku se rozhodly společnými silami zjistit odpověď společnosti Fujitsu Laboratories a japonský institut National Institute of Informatics

<script type='text/javascript'></script>


Robot Tódai. Takové je označení celého projektu, jehož výsledkem má být uměle vytvořený mozek, který v roce 2016 bude schopen všestranně si poradit s testy inteligence a do konce roku 2021 bude schopen složit přijímací zkoušku na japonskou stejnojmennou univerzitu. Do projektu se pustilo hned několik týmů odborných vědců. Společnost Fujitsu Laboratories se také rozhodla přispět svými znalostmi z matematické algebry a potřebnými vzorci. Ty zde hrají stěžejní roli při řešení daných zkoušek a mohou tak umožnit potřebnou analýzu k dosažení správných výsledků.

Počítač to však při řešení nebude mít vůbec jednoduché - testy totiž nebudou nijak upravovány a budou zadány běžným způsobem, jakoby je řešil člověk. Nejdříve tedy bude muset porozumět danému textu, převést si jej do srozumitelné podoby a následně nalézt správné řešení. I když se možná zdá, že se jedná o pouhou drobnost, vyřešit tento problém bude velice složité. Velkou roli zde hraje např. terminologie, jež stroj bude muset zohlednit a zkrátka zpracovat daný text pro něj zcela "nepřirozeným" způsobem. Není krásné stále vidět dokonalost lidského mozku?

Proces myšlení

Společnosti si tak kladou za cíl sjednotit zkoumané moderní technologie, zvětšit jejich užitnou hodnotu a prohloubit tím znalosti a principy lidského myšlení. Důraz je kladen také na přesnost a preciznost jakou by umělá inteligence měla v budoucnu disponovat.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.