Digitalizace: Přechod z analogového na digitální vysílání

DVB-TV dnešním článku bych se chtěl věnovat problematice, která ne příliš souvisí s PC, ale určitě s IT světem má dost společného, a to digitalizace TV, nebo-li přechod z analogového pozemního vysílání na digitální.

<script type='text/javascript'></script>


Tento článek jsem se rozhodl napsat kvůli skutečnosti, že se mne stále více lidí ptá na tuto problematiku, a já zjišťuji, že ač je úplné vypnutí analogového vysílání téměř za rohem, málokdo má potuchy, co přechod na digitální vysílání obnáší - jak to funguje a jak to vůbec provést. Digitální pozemní vysílání, nebo-li DVB-T, nejpozději v roce 2011 plně nahradí dnešní zavedený analog, oproti kterému má lepší signál, ať už jste v členitém terénu nebo v husté městské džungli zastavení horami betonu a oceli. Nabídne více programů a větší kvalitu.

Co vůbec budeme potřebovat?
Pokud vlastníte novější televizor, který má digitální přijímač už v sobě zabudovaný, nemusíte si s ničím lámat hlavu. Pouze naladíte signál a můžete se koukat na vaše oblíbené pořady (a oproti analogu i o pár programů víc).

I když máte starší televizi, nemusíte zoufat. Pomocí tzv. set-top-boxu si s digitálním vysíláním poradíte. Set-top-box je ve své podstatě něco jako dekodér digitálního vysílání, který ho upraví do takové formy, aby si s ním vaše starší televize dokázala poradit.

Další možností je TV Card do počítače, které se už určitou dobu vyrábějí jak s analogovým přijímačem, tak i digitálním. Proto se jen stačí podívat na obal, stránky výrobce nebo do firmwaru, zda právě ta vaše umí pracovat s DVB-T.

A co ještě?
V podstatě ani většina lidí neví, jak to všechno s tou digitalizací funguje - co a kam zastrčit, co napojit, co vypojit, co koupit, co nekoupit. Ve své podstatě stačí mít něco, co s digitálem umí pracovat (TV s DVB-T nebo rovnou set-tob-box), a anténu, nebo-li přijímač, jímž chytíte digitální signál z nejbližšího vysílače. Ovšem pozor! Anténa musí být nasměrována na vysílač, jinak nechytíte nic. Samozřejmě, pokud bydlíte pod vysílačem chytíte signál i na kousek drátku.

Mnoho lidí se snaží ovlivňovat sílu signálu tzv. zesilovači, které, dle mého názoru, zas až tak účinné být nemusí. Vždyť se jedná o ZESILOVAČ. Nezesílí vám jen televizní signál, ale i veškerý šum, ruch apod. Proto zastávám názor, že nejlepším zesilovačem je ve skutečnosti samotná anténa, která při správné poloze funguje skvěle. Antény mohou být jak venkovní, tak i ty, které si dáte třeba na skříňku u TV (pokojové antény). V dnešní době se nemusíte bát strašáků hyzdících obývací pokoj svou drátěnou kostrou. Existují už i opravdu designově přijatelné kousky, které zapadnou téměř kamkoliv.

V této části článku bych se chtěl něco málo zmínit o problematice na následující otázku: "Když mám více TV, budu potřebovat více set-top-boxů?"
Bohužel odpověď je: "Ano, budete."
Tedy přesněji řečeno, budete potřebovat, pokud nechcete být omezeni na to, co ten druhý sleduje a byl u ovladače první. Protože samozřejmě jde koupit dvoutunerový set-top-box (se dvěma SCART sloty), ale programy se budou vždy přepínat na tomto přístroji, nikoli na televizi. Takže pokud přepnete v obývacím pokoji na set-top-boxu na českou televizi, tak např. v kuchyni, kde někdo jiný sledoval primu, se program přepne také na ČT. Proto si myslím, že investice do více set-top-boxů se nakonec i vyplatí - vždyť dnes se jeho cenová relace pohybuje i pod jeden tisíc korun v základní verzi, kde sice nenajdete žádné speciální funkce a možnosti, ale určitě postačí.

Když už mluvím o těch "speciálních funkcích a možnostech“" napadá mě pár těch "luxusnějších", které určitě někdo z vás využije. Jedná se hlavně o HDMI výstup, který umožňuje sledování programu ve vysokém rozlišení tzv. HD. Další možností je koupení set-top-boxu s pevným diskem, kde si můžete nahrávat programy z digitálního vysílání, a poté si je pouštět, pouštět a opět pouštět (podobně jako na HD/DVD rekordéru).

Shrnutí
Takže už víme jak to vše funguje; potřebujeme anténu, set-top-box a televizi. Anténu zapojíme do set-top-boxu a ten propojíme s TV. Poté už ovladač na televizi téměř potřebovat nebudete, jen na vypnutí, zapnutí a hlasitost. Programy budete přepínat pomocí set-top-boxu. Je to možná trošku nepraktické, proto jestli uvažujete o koupi nové televize, tak jedině s digitálním přijímačem. Co se týká TV karet, nemyslím si, že potřebují nějaký komentář. Ke každému druhu na internetu najdeme mnoho diskuzí, návodů a určitě i lidí, kteří nám rádi poradí .

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrý článek. Jen bych vytknul jednu věc. Anténu není potřeba natáčet směrem k vysílači, to bylo za dob analogového vysílání, protože digitální signál funguje na tzv. principu MIMO (Multiple Input Multiple Output) není potřeba jej natáčet, protože z různých vysílačů chytíte stejný signál ve stejném čase. Toto byl problém u analogových vysíláních, kde nešel synchronizovat jeden kanál aniž by se nerušili.

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Ok, děkuju za doplnění. Samozřejmě se omlouvám za milné informace. Jak je vidět, i autor článku se něco přiučí :-) Já žil v domění, že i u digitálu to musí být nasměrované na vysílač.

Obrázek uživatele Gollumek

Pokud vím, tak záleží hlavně na anténě. U nás na jedné straně bytu je signál velmi špatný, na druhé je signál ok. Tudíž i rušení zde je. Zkoušela jsem příjem obyč anténkou k tv tuneru, taková "tyčka" :D signál na jedné straně je ok na druhé dost špatný. Anténou to není - určitě dvě různé antény by nevykazovaly ten samý "úkaz"

Obrázek uživatele TheALuminium

Tak se ještě doplním. Bohužel se omlouvám, ale MIMO funguje jen pouze u síťových přenosů. Tato funkce tedy nefunguje u digitálního vysílání, ale jinak to funguje tak, jak jsem říkal. Není potřeba přijímač natáčet, protože signál půjde ze všech stran synchronizovaný po jednom kanálu, který nebude ostatní kanály rušit.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.