Co je to FTP?

FTP icoZ angličtiny "File transfer protokol" je protokol z rodiny TCP/IP, určený pro přenos dat (souborů) z počítače na počítač, nezávislý na platformě – tudíž umožňuje přenos souborů mezi různými operačními systémy. Dále se používá k nahrávání dat na webová úložiště (webhosting). Podporován je webovými prohlížeči, nebo programy, které jsou k tomu určené (jako například Total Commander, Servant Salamander, či s freeware licencí například FTP Commander).

Tento článek bych chtěl věnovat spíše praktickému nastavení a připojení.

FTP COMMANDER
Stáhnout jej můžete ZDE na našem webu. Instalaci započněte spuštěním souboru.

Po snadné instalaci, kterou snad detailněji rozepisovat nemusím, a spuštění, se vám načte hlavní okno programu. Myslím si, že ovládání je zcela jednoduché. Pokud jste však ještě nikdy s FTP nepracovali a chcete si ušetřit práci na principu pokus/omyl, jistě čtěte následující řádky.

Pokud chcete FTP použít pro připojení k serveru, musíte mít určitá data – adresu FTP, uživatelské jméno a popřípadě heslo. Poslední dvě věci někdy vyžadovány nejsou – lze se připojit anonymně. Jestli zakládáte vlastní stránky s FTP – například na webzdarma.cz – při registraci vám tyto přihlašovací údaje pošlou.


FTP Commander

Chcete-li se k serveru připojit a stahovat, či na něj nahrávat data, kliknete v pravé části na ikonu Nový server. Načte se vám nabídka "FTP server properties".


FTP Commander

Zde do levé části do kolonky Název napíšete váš název připojení, pod kterým se vám bude v nabídce zobrazovat, do kolonky Server FTP napíšete adresu FTP serveru (v mém případě např. newindex.xf.cz). Vpravo do kolonky Uživatel napíšete jméno (u mě newindex.xf.cz), pod kterým se přihlašujete (mělo by vám být přiděleno spolu s heslem po registraci stránek), a do kolonky Heslo napíšete vaše přihlašovací heslo.


FTP Commander

Potom pouze potvrdíte tlačítkem OK. Mezi stávajícími připojeními, které jsou zabudovány už v základu, se vám objeví vaše pojmenované – v mém případě je nazváno "moje". Nyní již na něj dvakrát kliknete, popřípadě jej označíte a dáte Připojit. Načte se vám FTP umístění v internetu, ze kterého můžete data kopírovat nebo na něj ukládat, jako by to byl další disk připojený k PC. Výhodou však je, že se pomocí tohoto klienta můžete připojit odkudkoliv, kde máte připojení k internetu.


FTP Commander

Jednou z výhod tohoto přenosu je přehlednost. Manipulace jako kopírování dat mezi disky. Snadno se vám však u neověřených FTP může stát, že místo požadovaného souboru stáhnete soubor jiný – vir. Proto dávejte pozor ODKUD a CO stahujete.

Průměr: 4.7 (3 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots