Blokování webových stránek - rodičovská kontrola ve Windows 7

Family Control SecurityV dnešní době jsou počítače čím dál více nepostradatelnější součástí většiny domácností po celém světě. V čím dál mladším věku se s nimi tím pádem setkávají i děti, přičemž jejich obezřetnost nemusí být vždy na úrovni, jaká je potřeba. Proto si dnes ukážeme pár tipů pro rodiče, jak usměrnit svým ratolestím používání počítače - hraní her, používání programů a samozřejmě surfování na internetu…

Na téma, do jaké míry mohou násilné hry, pornografie a nebezpečné chování pedofilů s "úchyly" na sociálních sítích ovlivnit psychiku a bezpečí dětí, se již vedly, vedou a vést nepochybně i budou dlouhosáhlé diskuze. O tom zde však nyní hovořit nebudeme. Naprosto postačující pro nás bude fakt, že za dítě odpovídá jeho rodič. Z veliké části totiž závisí na něm, jak své dítě "nasměruje" a vychová. A právě náš dnešní tip mu v tom může pomoci; rodičovská kontrola poskytuje jednoduché možnosti omezení počítače.

Kapitola první - začínáme

Základní rodičovskou kontrolu integrovanou ve Windows nalezneme v ovládacích panelech. Při spuštění se nám objeví okno, ve kterém vidíme vytvořené uživatelské účty na našem počítači. Vybereme si ten, který chceme kontrolovat, a klikneme na něj.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Přejdeme tím do části, kdy můžeme nastavit tři konkrétní věci: časový limit, omezení her a povolení či blokování programů. Nyní si je všechny probereme.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Časové limity
Časové limity vám jednoduše umožní nastavit čas, po který bude dítě svůj daný uživatelský účet moci využívat. Po vypršení daného limitu mu bude přístup k tomuto účtu zamítnut.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Omezení hraní her
Zde máme dvě možnosti: buďto omezit hraní na základě hodnocení hry - na mysli je zde věkový přístup k dané hře (stejné jako je tomu u filmů). Můžete si vybrat mezi hodnocením "od tří let" až po "od osmnácti let". K tomu si můžete do jisté míry sami zkonkretizovat toto hodnocení podle sebe, a to zaškrtnutím políček na základě obsahu hry.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Druhou možností je blokování konkrétní hry nainstalované v počítači.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Povolení a blokování určitých programů
Vcelku jasná záležitost; jednoduše vyberete program ze seznamu a znemožníte jeho používání. (V případě, že vámi požadovaný program není na seznamu, v možnosti Procházet jej jistě naleznete.)

rodičovská ochrana ve Windows 7

Kapitola druhá - Windows Live Zabezpečení rodiny

Abychom mohli kontrolovat a omezovat procházení dětí na internetu, je potřeba k tomu mít stažený externí balíček Windows Live Essentials - Zabezpečení rodiny, který je možné zdarma stáhnout přímo na stránkách společnosti Microsoft (v pravé části odkaz Download now). Zároveň bude nutné mít u služby Windows Live vytvořen účet.

Po instalaci tohoto balíčku se nainstaluje i výše zmíněný prvek zabezpečení rodiny. To je pro nás stěžejní, neboť nyní nám v rodičovské kontrole přibyla možnost výběru dalšího ovládacího prvku. Naše cesta tedy opět povede do ovládacích panelů – rodičovské kontroly. Ve spodní části teď můžeme zvolit poskytovatele. My přepneme na Windows Live Zabezpečení rodiny a klikneme opět na účet, který chceme spravovat.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Následně jsme vyzváni na zmíněné přihlášení do účtu, přičemž poté se již konečně dostáváme k nastavení kontroly pro procházení internetu. V levé části jsou potřebné položky, které můžeme nastavit; filtrování webů, protokoly aktivit, správa kontaktů a žádosti.

Filtrování webů
Tato služba umožní zvolit, jaké weby může náš účet navštívit. Podle jednoduché charakteristiky můžete určit, co přesně chcete povolit.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Seznamy filtrování
Jednoduše zadáte weby, které chcete danému účtu povolit či zakázat.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Protokoly aktivit
Abyste měli zpětnou vazbu ohledně účinnosti vašich nastavení, je tu přesně tato funkce. Jednoduše si zadáte období a zobrazí se vám aktivita, která na daném účtu probíhala. Vy tak můžete vidět, co přesně se odehrávalo.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Správa kontaktů
Zde můžete kontrolovat, s jakými kontakty se vaše dítě setkává prostřednictvím služeb Windows Live Messenger, Mail a Spaces.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Žádosti
Když omezovaný účet narazí např. na blokovaný web, může vám poslat žádost o povolení k přístupu a vy ji můžete buď schválit nebo zamítnout.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Časové limity, Omezení her a Omezení programů
Tento externí balíček nabízí také tři základní funkce rodičovské kontroly, jež jsme si probrali v kapitole první. Máte v něm tak "kompletní výbavu".

rodičovská ochrana ve Windows 7

rodičovská ochrana ve Windows 7

rodičovská ochrana ve Windows 7

Po instalaci výše zmíněného balíčku a přihlášení k účtu Windows Live se vám tedy také otevírá možnost online spravování upravovaného účtu. Můžete tak reagovat na žádosti či upravovat jiná nastavení, aniž byste museli být u daného počítače. To je bezpochyby pro mnohé velká výhoda. Musíte však mít zvolený za ovládací prvek poskytovatele rodičovské kontroly právě Windows Live Zabezpečení rodiny (viz obrázek výše) a počítač připojený k internetu (není nutné, aby byl zapnutý přesně v tu chvíli, ve které jej nastavujete, po zapnutí se vše automaticky aktualizuje). Můžete tak rodičovskou kontrolu ovládat například i z práce.

Shrnutí a slůvko na závěr

Záleží tedy na vás, jak požadovaný účet usměrníte a zda budete využívat pouze integrovanou rodičovskou kontrolu se základními funkcemi, nebo si ji rozšíříte o další funkce prostřednictvím Windows Live. Podle mých testů vše funguje v pořádku a můžete si být jisti platností svých nastavení. Velkou výhodou pro vaši orientaci je zde český jazyk. Pokud si však i tak s něčím nebudete vědět rady nebo něco nebude fungovat (počítače si stejně někdy žijí vlastní životy), neváhejte se obrátit přímo na nás.

Průměr: 4.2 (5 votes)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Nezlobte se, ale tato Microsoftí ochrana je dost primitivní. Měl jsem kdysi komerční produkt, který omožňoval časový limit (míněno kolik času max denně) a poté, možnost zadat časové okno, či okna, kdy lze tento limit čerpat. Takže možnost byla zapnout počítač podle nastavených oken, ale jen po předem definovaný čas. U windowsovské rodičovské kontroly to nelze. A když nastavím větší čas, synové to automaticky chápou tak, že mají celý čas k dispozici a od PC se nehnou. A co je ještě horší, i syn na prvním stupni ZŠ přišel na to, že stačí taková hloupost, jako změna systémového čas a mají vyhráno. Takže, jak jsem psal na začátku - velmi primitivní řešení. Nebo jsem něco přehlédl?

Obrázek uživatele ALooo

Podle mě nejlepší pro rodičovskou kntrolu jsou Keyloggery. Takovouhle ochránu pubert'áci hned vyhledají a odblokují..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots