Blokování webových stránek - rodičovská kontrola ve Windows 7

Family Control SecurityV dnešní době jsou počítače čím dál více nepostradatelnější součástí většiny domácností po celém světě. V čím dál mladším věku se s nimi tím pádem setkávají i děti, přičemž jejich obezřetnost nemusí být vždy na úrovni, jaká je potřeba. Proto si dnes ukážeme pár tipů pro rodiče, jak usměrnit svým ratolestím používání počítače - hraní her, používání programů a samozřejmě surfování na internetu…

<script type='text/javascript'></script>


Na téma, do jaké míry mohou násilné hry, pornografie a nebezpečné chování pedofilů s "úchyly" na sociálních sítích ovlivnit psychiku a bezpečí dětí, se již vedly, vedou a vést nepochybně i budou dlouhosáhlé diskuze. O tom zde však nyní hovořit nebudeme. Naprosto postačující pro nás bude fakt, že za dítě odpovídá jeho rodič. Z veliké části totiž závisí na něm, jak své dítě "nasměruje" a vychová. A právě náš dnešní tip mu v tom může pomoci; rodičovská kontrola poskytuje jednoduché možnosti omezení počítače.

Kapitola první - začínáme

Základní rodičovskou kontrolu integrovanou ve Windows nalezneme v ovládacích panelech. Při spuštění se nám objeví okno, ve kterém vidíme vytvořené uživatelské účty na našem počítači. Vybereme si ten, který chceme kontrolovat, a klikneme na něj.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Přejdeme tím do části, kdy můžeme nastavit tři konkrétní věci: časový limit, omezení her a povolení či blokování programů. Nyní si je všechny probereme.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Časové limity
Časové limity vám jednoduše umožní nastavit čas, po který bude dítě svůj daný uživatelský účet moci využívat. Po vypršení daného limitu mu bude přístup k tomuto účtu zamítnut.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Omezení hraní her
Zde máme dvě možnosti: buďto omezit hraní na základě hodnocení hry - na mysli je zde věkový přístup k dané hře (stejné jako je tomu u filmů). Můžete si vybrat mezi hodnocením "od tří let" až po "od osmnácti let". K tomu si můžete do jisté míry sami zkonkretizovat toto hodnocení podle sebe, a to zaškrtnutím políček na základě obsahu hry.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Druhou možností je blokování konkrétní hry nainstalované v počítači.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Povolení a blokování určitých programů
Vcelku jasná záležitost; jednoduše vyberete program ze seznamu a znemožníte jeho používání. (V případě, že vámi požadovaný program není na seznamu, v možnosti Procházet jej jistě naleznete.)

rodičovská ochrana ve Windows 7

Kapitola druhá - Windows Live Zabezpečení rodiny

Abychom mohli kontrolovat a omezovat procházení dětí na internetu, je potřeba k tomu mít stažený externí balíček Windows Live Essentials - Zabezpečení rodiny, který je možné zdarma stáhnout přímo na stránkách společnosti Microsoft (v pravé části odkaz Download now). Zároveň bude nutné mít u služby Windows Live vytvořen účet.

Po instalaci tohoto balíčku se nainstaluje i výše zmíněný prvek zabezpečení rodiny. To je pro nás stěžejní, neboť nyní nám v rodičovské kontrole přibyla možnost výběru dalšího ovládacího prvku. Naše cesta tedy opět povede do ovládacích panelů – rodičovské kontroly. Ve spodní části teď můžeme zvolit poskytovatele. My přepneme na Windows Live Zabezpečení rodiny a klikneme opět na účet, který chceme spravovat.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Následně jsme vyzváni na zmíněné přihlášení do účtu, přičemž poté se již konečně dostáváme k nastavení kontroly pro procházení internetu. V levé části jsou potřebné položky, které můžeme nastavit; filtrování webů, protokoly aktivit, správa kontaktů a žádosti.

Filtrování webů
Tato služba umožní zvolit, jaké weby může náš účet navštívit. Podle jednoduché charakteristiky můžete určit, co přesně chcete povolit.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Seznamy filtrování
Jednoduše zadáte weby, které chcete danému účtu povolit či zakázat.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Protokoly aktivit
Abyste měli zpětnou vazbu ohledně účinnosti vašich nastavení, je tu přesně tato funkce. Jednoduše si zadáte období a zobrazí se vám aktivita, která na daném účtu probíhala. Vy tak můžete vidět, co přesně se odehrávalo.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Správa kontaktů
Zde můžete kontrolovat, s jakými kontakty se vaše dítě setkává prostřednictvím služeb Windows Live Messenger, Mail a Spaces.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Žádosti
Když omezovaný účet narazí např. na blokovaný web, může vám poslat žádost o povolení k přístupu a vy ji můžete buď schválit nebo zamítnout.

rodičovská ochrana ve Windows 7

Časové limity, Omezení her a Omezení programů
Tento externí balíček nabízí také tři základní funkce rodičovské kontroly, jež jsme si probrali v kapitole první. Máte v něm tak "kompletní výbavu".

rodičovská ochrana ve Windows 7

rodičovská ochrana ve Windows 7

rodičovská ochrana ve Windows 7

Po instalaci výše zmíněného balíčku a přihlášení k účtu Windows Live se vám tedy také otevírá možnost online spravování upravovaného účtu. Můžete tak reagovat na žádosti či upravovat jiná nastavení, aniž byste museli být u daného počítače. To je bezpochyby pro mnohé velká výhoda. Musíte však mít zvolený za ovládací prvek poskytovatele rodičovské kontroly právě Windows Live Zabezpečení rodiny (viz obrázek výše) a počítač připojený k internetu (není nutné, aby byl zapnutý přesně v tu chvíli, ve které jej nastavujete, po zapnutí se vše automaticky aktualizuje). Můžete tak rodičovskou kontrolu ovládat například i z práce.

Shrnutí a slůvko na závěr

Záleží tedy na vás, jak požadovaný účet usměrníte a zda budete využívat pouze integrovanou rodičovskou kontrolu se základními funkcemi, nebo si ji rozšíříte o další funkce prostřednictvím Windows Live. Podle mých testů vše funguje v pořádku a můžete si být jisti platností svých nastavení. Velkou výhodou pro vaši orientaci je zde český jazyk. Pokud si však i tak s něčím nebudete vědět rady nebo něco nebude fungovat (počítače si stejně někdy žijí vlastní životy), neváhejte se obrátit přímo na nás.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Nezlobte se, ale tato Microsoftí ochrana je dost primitivní. Měl jsem kdysi komerční produkt, který omožňoval časový limit (míněno kolik času max denně) a poté, možnost zadat časové okno, či okna, kdy lze tento limit čerpat. Takže možnost byla zapnout počítač podle nastavených oken, ale jen po předem definovaný čas. U windowsovské rodičovské kontroly to nelze. A když nastavím větší čas, synové to automaticky chápou tak, že mají celý čas k dispozici a od PC se nehnou. A co je ještě horší, i syn na prvním stupni ZŠ přišel na to, že stačí taková hloupost, jako změna systémového čas a mají vyhráno. Takže, jak jsem psal na začátku - velmi primitivní řešení. Nebo jsem něco přehlédl?

Obrázek uživatele ALooo

Podle mě nejlepší pro rodičovskou kntrolu jsou Keyloggery. Takovouhle ochránu pubert'áci hned vyhledají a odblokují..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.