7-Zip alias WinRAR zdarma: Komprimujeme a dekomprimujeme kvalitně, lehce a jednoduše

7-Zip logoProgramy WinRAR a WinZip jistě dobře znáte. Jedná se o dva nejznámější programy, které svou práci s archivy vykonávají více než dobře. Jejich velkou nevýhodou je však to, že se nejedná o freeware. Proč tedy nemít takový archivační program, který pracuje stejně dobře a je zdarma?!

<script type='text/javascript'></script>


Určitě jste uhodli, na mysli mám program 7-Zip. Freeware, který svou jednoduchostí a kvalitou strčí kdejaké ostatní archivační programy "do kapsy". Tento program dokáže pracovat s většinou známých i neznámých archivačních formátů:

• Rozbalí (dekomprimuje) formát: ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR a ZIP
• Zabalí (zkomprimuje) do formátu: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR

K čemu vlastně potřebujeme archivační program?
Určitě vás to také potkalo. Soubory, které jste potřebovali někam "přenést" (CD/DVD, flash disk aj.) přesahovaly velikost, kterou bylo ono přenosné médium schopné pobrat. Proto jsou zde archivační programy, se kterými se takováto manipulace stává flexibilnější; při komprimaci těchto souborů se do jisté míry zmenšuje jejich velikost, celkový archiv lze také rozdělit na několik částí a soubory můžeme také jednoduše zaheslovat.

Pojďme na to – balíme (komprimujeme)
Instalace tohoto programu je více než jednoduchá (tři kliknutí myší), a jazykem samotného programu je čeština. Orientace v programu pro nás tedy bude o to snazší. :)
Po nainstalování se nám nabízejí hned dvě možnosti, jak program používat: buďto přes Správce souborů programu nebo samotného průzkumníka Windows (pravé kliknutí na objekt).

7zip

7-Zip

Jak tedy nyní zabalíme to, co potřebujeme? Ten, kdo už někdy dříve pracoval s programem WinRAR, jistě tuší, jak na to.

Klikneme pravým tlačítkem myši na objekt, který chceme zabalit a vybereme položku 7-Zip. Následně zvolíme položku Přidat do Archivu.

7zip

Ve Správci souborů si najdeme námi požadovaný objekt ke komprimaci a klepneme na tlačítko Přidat.

7zip

V obou případech se nám otevře okno, kde si podrobně nastavíme to, co potřebujeme:
Název archivu, Formát archivu, Úroveň komprese, Komprimační metodu, Velikost slovníku, Velikost slova, Velikost bloku (tyto velikosti se mění na základě vybrané úrovni komprese), Počet vláken CPU, Rozdělení na díly (na výběr máme: 3,5'' floppy; 650M CD; 700M CD; 4480M DVD), Způsob aktualizace, Vytvořit SFX archiv, Zkomprimovat otevřené soubory a konečně Zakódování.

Umístění archivu (kam chcete archiv uložit) máte možnost vybrat klepnutím na tři tečky v pravém horním rohu – hned vedle názvu archivu.

7zip

Po nastavení všeho potřebného klepneme na tlačítko OK a spustí se nám námi požadovaná komprimace, přičemž můžeme sledovat její průběh.

7-Zip

Jdeme dál – rozbalujeme (dekomprimujeme)
Proces rozbalování je možná ještě snazší, neboť nemusíme nastavovat konkrétnější parametry. Chceme-li tedy nějaký objekt rozbalit, máme opět dvě možnosti:
Klepnutím pravým tlačítkem přímo na objekt, který chceme dekomprimovat. Zvolíme 7-Zip a vybereme si možnost:

Rozbalit soubory… - otevře se nám upřesnění umístění, kam má být zabalený soubor rozbalen.
Rozbalit zde - rozbalí zabalené soubory přesně v té složce, ve které se nacházíte.
Rozbalit do "Název souboru\" – rozbalí soubory do stejnojmenné složky jako je archiv.

Vybereme- li možnost Otevřít, otevře se nám Správce souborů, přes kterého lze samozřejmě dekomprimovat také - viz níže.

7-Zip

Správce souborů, přes kterého si najdeme námi požadovaný objekt a klepneme na tlačítko Rozbalit.

7zip

Klepneme na tlačítko OK a soubory se nám do vybraného místa rozbalí.

Slovo závěrem - výhody X nevýhody…
7-Zip má oproti WinRARu až o 10% větší kompresi (poměr velikosti souboru "v základu" proti velikosti "v zabaleném stavu"). Podmínkou tomu však je čas, který je potřebný k dokončení komprimace – až dvojnásobný. Zde už však záleží na tom, co uživatel preferuje; kvalitnější kompresi nebo její kratší průběh?! Jak jsem se také zmiňoval výše, jedná se o freeware program s podporou českého jazyka, což je bezprostředně jeho největší výhoda. Pokud se vám tento program líbí a chcete si jej stáhnout, nemusíte chodit ani příliš daleko – stahovat můžete přímo z našich stránek. :)

Průměr: 4.9 (11 votes)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Pokoušela jsem si pomocí tohoto porgramu vložit do videa titulky. Bohužel se stejným výsledkem - neúpěchem. Pokoušela jsme se to dělat již několikrát a nikdy to nevyjde. Když označm titulky a dám "přidat do archivu" inhned mi vyskakuje tabulka (obr. 5.) neeexistuje ještě podrobnější popis?

Obrázek uživatele TheALuminium

A četla jste si vůbec k čemu tento program slouží? =)

Obrázek uživatele jarikon

mam spakovany takyto subor:

priklad(track1).7z
priklad(track2).ape
priklad(track3).ape
.
.
.
.
.
priklad(track25).ape

ked to xcem rozbalit ce 7z program, tie ape subory on nepozna

kto vie nex poradi
dik

Obrázek uživatele tony 2
[8372] pomoc

do ted mně Winrar fungoval bezchybně dnes sem chtěl ektrahovat film a nic che to po mně heslo netuším jaké nic sem nezadaval při instalaci před dvěma roky stahl sem několik jinších a furt to chce heslo jsem laik nevím co stím díky

Obrázek uživatele neznalek

Tabulka pro rozbalování-Správce souborů -rozbaluji soubor s dnešním datem stažení a po rozbalení dostane DATUM ZMENY  víc jak 2 roky staré a podle toho se zařadí-zašantročí hluboko v seznamu Stahovaných souborů a nemůžu ho pak přesunout na požadované místo.Jak docílit aby měl soubor i po rozbalení aktuální datum a podle něj se správně zařadil ? Soubor co stáhnu a není komprimován v rar má správně dnešní datum(zapsáno jako datum změny) a zařadí se správně,soubor co stáhnu v rar má taky dnešní datum(zapsáno jako Datum změny),ale jakmile ten soubor rozbaluji dostane to Datum změny nesmyslné a každý díl asi jiné a ztratí se někde hluboko v seznamu Stažených souborů.Kdyby v tom seznamu Stažených souborů šly aspon´ samostatně přesunout,ani to mi nejde.Poradíte ? Díky


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.