#4 spolehlivé důvody, jak poznat závislost na mobilu

Lidé s mobily v rukou

Mobil – pro mnohé v dnešním době nepostradatelná věc. Díky pokroku technologii a možnost neustálého připojení k internetu lze v mobilních telefonech nosit mnoho užitečných pomůcek pro každodenní ulehčení našeho života.

Hovory, SMS, online mapy, email, chatovací a další aplikace, které nám pomáhají, baví nás, ale často i berou poměrnou část našeho času. Mnozí z nás si díky zaběhlosti používání a vytvoření návyků nedokáží představit život bez mobilu.

Co se však stane, když používání mobilu přesáhne hranici užitečnosti a začne nám komplikovat vztahy, zdraví i pracovní život? Jak lze poznat, že jsme závislí, a co s tím můžeme udělat?

#1 nedáte bez něho ani ránu

Ráno s mobilem vstáváte, návštěvu toalety si bez sjetí Instagramu neumíte představit, v poledne při jídle prohlížíte novinky na Facebooku, večer s ním ležíte před spaním a píšete si s kamarády, dokud ho únavou neupustíte na obličej.

Přesně tak se dá označit den člověka, který na svém mobilu příliš lpí. Používání mobilu je potom často doprovázeno euforii při obdržení zprávy, zaznění známého tónu aplikace či vibrace SMS.

Pokud ho náhodou někde zapomenete, nefunguje internet nebo se vybije, zažíváte nával nepříjemných pocitů (zlost, podrážděnost, nervozitu, neklid).

#2 začíná vám hrabat

Nemůžete spát, často se budíte a ihned saháte po mobilu, jste přes den unavení z ozáření modrým světlem před spánkem, zažíváte deprese, máte problémy ve vztazích díky nadměrnému užívání mobilu v přítomnosti partnera nebo cítíte úzkost v případě, že telefon nemáte po ruce.

Závislost na mobilu byla také spojena s obsedantně kompulsivní poruchou u člověka, který si vytvoří určitou kompulsi (rituál) spojenou právě s používáním mobilu. 

#3 vaše zdraví jde do kytek

Nadměrná často se opakující fyzická aktivita vždy vede k negativním dopadům na naše tělo. To platí i u používání mobilů.

Dlouhé zírání do malých obrazovek má za příčinu pálení a únavu očí, bolest za krkem (označováno jako „text neck“), sníženou imunitu díky nadměrnému vystavení bakteriím (1 z 6 telefonů má na sobě bakterie z výkalů) a u mužů menší počet a aktivitu spermií.

Díky závislosti na mobilních telefonech se mnozí od nich nedokáží odtrhnout ani v případě řízení vozidla. To má za následek dopravní nehody a s tím spojené úmrtí.

#4 raději se vzdáte sexu než svého telefonu

Život je otázkou priorit a hodnot. Každý z nás je má seřazené do dlouhého žebříčku podle jejich důležitosti. Řekněte si sami, kde se momentálně u vás nachází život bez mobilního telefonu? Je před životem bez sexu? Rozmnožování je základním pudem každého člověk. Jeho svobodného vzdání v případě mobilních telefonů lze označit za závislost. To samé platí při otázce ohledně rodiny, kamarádů a dalších pro člověka důležitých životních sfér.

Pokud si myslíte, že u vás panuje mírná či těžší závislost na mobilu, nebojte se. Jak každá závislost přišla, může také odejít. Stačí si jasně stanovit, kdy telefon budete používat a kdy ne.

Pro příklad může sloužit stanovit si časový rámec používání od 7:00 – 21:00, během víkendu a při trávení chvil s našimi blízkými potom telefon zcela vypnout. Způsobů je mnoho, stačí postupně omezovat čas využívání a s ním si vytvořit nové, zdravé návyky.   

Průměr: 5 (1)

Obrázek uživatele geometry dash

Nemůžete spát, často se budíte a ihned saháte po mobilu, jste přes den unavení z ozáření modrým světlem před spánkem, zažíváte deprese, máte problémy ve vztazích díky nadměrnému užívání mobilu v přítomnosti partnera nebo cítíte úzkost v případě, že telefon nemáte po ruce.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots