10 tipů jak ochráníte své internetové účty

Jak ochránit internetové účty

<script type='text/javascript'></script>


Nadpis je možná lehce zavádějící, protože čistě technicky žádné naprosto neprolomitelné heslo neexistuje, na druhou stranu pokud útočníkovi dostatečně znepříjemníme práci, tak se o jeho prolomení ani nebude pokoušet, což je vlastně ideální případ. Stále se je možné setkat s tím, kdy uživatelé sílu svého hesla podcení. Někteří argumentují tím, že stejně nemají co schovávat, na druhou stranu asi jen málokomu by se líbilo, kdyby se mohli cizí lidé procházet po jeho bytě, protože v něm není co ukrást. Toto přirovnání se možná zdá trochu přehnané, ale osobní informace se čím dál tím více přenášejí do digitálního světa a jsou velmi snadno zneužitelné, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Podíváme se na 10 tipů, jak zabezpečit své internetové účty:

1)      Dlouhá a silná hesla jsou základ – Tuto poučku uslyšíte velmi často, a má to svůj důvod. Silné heslo je základ, bez kterého se na internetu opravdu neobejdete. Čím delší heslo zvolíte, tím menší je pravděpodobnost, že ho někdo prolomí. Volte také do hesla velká i malá písmena, číslice i znaky – silné heslo se skládá nejenom z malých písmen, ale také z písmen velkých, číslic nebo speciálních znaků (tečka, čárka, pomlčka atp.). Čím pestřejší je použitá abeceda, tím více kombinací musí útočník zkoušet, než na heslo přijde.

2)      Nepoužívejte obvyklá hesla – Prakticky každoročně počítačoví experti kroutí hlavou nad tím, proč jsou nejpoužívanější hesla na světě 123456, password, heslo, qwerty a podobná. Tato hesla jsou úplně první, která útočníci k prolomení účtu zkouší. Důvod je jednoduchý – spousta uživatelů je používá. Pokud některé z těchto hesel poznáváte a používáte, rozhodně je změňte, protože je spíše štěstí, že se do vašeho účtu nikdo nedostal, nebo se do něj někdo dostal, jen o tom nevíte

3)      Nepoužívejte hesla ze slovníku – Dalším nešvarem je používání hesel, která se skládají ze slov, která je možné najít ve slovníku. Hesla jako pes123, spartajenejlepsi a podobná nejsou moc silná. Útočníci nejdříve zkouší různé kombinace hesel, která se skládají z opravdových slov. Opravdu silné heslo by mělo obsahovat jakousi změť znaků.

4)      Heslo nesmí obsahovat osobní informace – Vše, co je o vás možné najít, jako datum narození, jméno za svobodna, domácího mazlíčka nebo oblíbené kapely, prostě nepatří do hesla. Tyto informace jsou mnohdy na internetu dohledatelné a hackerům jejich použití v heslech usnadňuje práci.

5)      Hesla střídejte – Toto je také problém, který se mnohdy velmi těžko řeší. Lidé si nechtějí pamatovat spoustu hesel, tak používají jedno, ovšem úplně všude. I když je toto heslo třeba velmi silné, tak je problém, že když se útočník nabourá do databáze jakékoliv jedné internetové služby, tak přijdou na heslo ke všem službám. V kombinaci se získáním emailové adresy je pak nabourání se do Facebooku, banky a dalších služeb jen otázkou velmi krátkého času. Důležité je si rozdělit své internetové účty rozdělit podle důležitosti. Nejdůležitější je emailová adresa, heslo k internetovému bankovnictví (popřípadě dalších účtů, na kterých máte peníze, což se může týkat například hráčů online casinových her nebo sázkařů na internetu) a službám jako je Facebook, které je důležité chránit kvůli osobním informacím. Každý tento účet by měl mít své naprosto unikátní heslo. Hesla na webech, které neskladují informace a když se vám do nich někdo nabourá, tak to není zas takový problém, už si obvykle takovouto péči nezaslouží a volit na nich jedno heslo, bývá naprosto v pořádku.

6)      Zabezpečení emailové adresy je naprostý základ – Email neslouží jen k přijímání zpráv, ale také jako účet, pomocí kterého je možné se dostat do jiných účtů. Stačí jen zažádat o obnovení hesla, které se typicky řeší pomocí emailové adresy. Pokud se tedy někdo dostane do vašeho mailu, tak se dostane opravdu všude. Pomocí zpráv útočník jednoduše přijde na všechny služby, do kterých jste zaregistrováni, a bezpracně se do všech dostane.

7)      Pozor na bezpečnostní otázky – Protože o heslo k emailové adrese v zásadě není jak požádat, přidává se u registrace další heslo, které je ve formě bezpečnostní otázky typu „Vaše první auto?“, „Jméno matky za svobodna?“ a podobných. Problém těchto otázek je v tom, že je odpověď k nim obvykle dohledatelná, a to třeba jen z veřejných informací, které jsou na Facebooku. Odpověď na bezpečnostní otázku by tedy neměla být pravdivá informace, ale jiné velmi silné heslo.

8)      Používejte vícestupňové formy zabezpečení – Každý další krok, který hacker musí překonat, je plusem pro vás. Pokud máte možnost, aby vám před přihlášením služba (zpravidla internetové bankovnictví, ale dnes se může jednat klidně o online pokerové herny nebo třeba herní klienty jako Steam) zaslala zprávu například pomocí SMS, tak toho určitě využijte. Přihlášení zabere jen o pár vteřin déle, ovšem jedná se o problém pro útočníka, který musí překonat. Pokud se mu to nepovede, máte mnohem lepší šanci na to hesla změnit a vyváznout bez úhony.

9)      Používejte antivir, firewall a aktualizujte – Všechna hesla světa nejsou dostatečně bezpečná, pokud se útočník dostane přímo do vašeho počítače. Pokud například nainstaluje keylogger, který zaznamenává vaše údery do klávesnice, tak mu heslo v zásadě věnujete. Používejte vždy nejnovější verze antivirových programů, firewallu i operačního systému. Vše důkladně aktualizujte. Každý den se přijde na chyby v systému, které je nutné opravit. Bez aktualizace se vystavujete neustálému nebezpečí.

10)   Nepodceňujte zabezpečení mobilu – Zabezpečení počítače už je dnes základ a i samotný operační systém obsahuje základní prvky ochrany. Na co ale mnoho lidí zapomíná, je zabezpečení chytrého telefonu. Ten dnes mnohdy zcela nahrazuje PC a lidé se dívají na bankovní účet nebo Facebook, posílají maily nebo jiné typy zpráv, a mnoho dalšího. To vše aniž by si nainstalovali jakýkoliv antivirový program. I ty jsou na mobily v základních verzích zcela zdarma a bez nich je přihlašování kamkoliv čirým hazardem.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.